نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


***

رونمایی از کم مصرف‌ترین سیستم خنک کننده جهان

یک شرکت تجاری از تولید یک سیستم خنک کننده جدید خبر داد و مدعی است این سیستم نسبت به محصولات رقیب تا ۸۰ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز،  به نقل از انگجت، سیستم‌های تهویه مطبوع به علت مصرف برق بالا نقش مهمی در گرمایش کره زمین دارند. از همین رو تلاش برای کاهش مصرف برق آنها همیشه به طور جدی مورد توجه بوده است.

شرکت ایربیتات فناوری جدیدی را برای خنک سازی محیط اطراف از طریق یک سیستم تهویه مطبوع قابل حمل به کار گرفته که آن را در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ در معرض دید عموم قرار داده است.

این سیستم که خنک کننده فشرده ایربیتات نام گرفته، جایزه خلاقیت با هدف مقابله با تغییرات آب و هوایی را از نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ دریافت کرده است. سیستم یادشده نه تنها تا ۸۰ درصد کمتر از محصولات مشابه برق مصرف می‌کند، بلکه بهره وری کلی آن برای خنک کردن محیط تا ۵۰ درصد بیشتر است.

در این سیستم از آب سرد به عنوان یک خنک کننده طبیعی استفاده شده و یک مخزن آب سرد گرمای محیطی را از جریان هوا خارج و دور می‌کند. سیستم یادشده برای تشدید سرما، هوای سرد تولید شده را از درون یک مخزن تبخیرکننده عبور می‌دهد.

سیستم یادشده که ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع دارد از هیچ ماده شیمیایی یا سیستم فشرده کننده برای تولید سرما استفاده نمی‌کند و از همین جهت به محیط زیست آسیب نمی‌زند. زمان عرضه این محصول به بازار هنوز مشخص نیست.

***

***

جزییات کنتورهای هوشمند خانگی
بخشی از فصل دوم اجرای طرح فهام به مشترکان خانگی اختصاص داشته و قرار است مشترکان پرمصرف در سراسر ایران با پرداخت بخشی از هزینه، برای پایش و کنترل میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شوند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان طرح ملی تعریف شد، در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آن‌ها هوشمند شود، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام کردند که این طرح در فاز نخست با تعویض یک میلیون کنتور و هوشمند شدن آن‌ها کار آغاز شود.
نگرانی از نبود زیرساخت‌ها، بحث بومی شدن و عدم تجربه باعث شد در فاز نخست تعویض یک میلیون کنتور مطرح شود. با این وجود، قرار بود این طرح در سال ۱۳۹۳ به پایان برسد و این یک میلیون کنتور تعویض شود، اما محدودیت منابع مالی باعث شد تنها ۳۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شود که از این ۳۰۰ هزار کنتور، ۲۰ هزار مشترک خانگی و تجاری، ۶۰ هزار مشترک بخش کشاورزی و مابقی مربوط به مشترکان دیماندی بوده‌اند، با جایگزینی کنتورهای هوشمند مشترکان می‌توانند ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه، میزان مصرف خود را بررسی و از آن اطلاع پیدا کنند. بنابراین با نصب کنتورهای هوشمند به‌راحتی می‌توان به مدیریت بار شبکه اقدام کرد.
اجرای طرح فهام برای ۴۰۰ هزار مشترک
در این راستا، طی سال گذشته، ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران نصب شد و تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. هم‌چنین تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام تجهیز شدند و امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شد.
پیش از این اما اعلام شده بود کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده و قرار بود تا تابستان سال جاری نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش یابد. در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ نیز اجرای طرح فهام پیش‌بینی و بر اساس این قانون وزارت نیرو موظف شده تا برای مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را به صورت اقساطی روی قبوض آن‌ها دریافت کند.
طبق آخرین امار در مرحله نخست اجرای این طرح حدود ۴۰۰ هزار مشترک صنعتی، کشاورزی و تجاری بزرگ به این سامانه مجهز شده‌اند. اجرای این برنامه باعث شده در تابستان امسال بیش از ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف از طریق پایش بار و مدیریت بر مصرف مشترکین بزرگ اعمال شود.
جزییات اجرای فاز دوم طرح فهام
در این باره هادی مدقق با اشاره به فاز نخست هوشمند کردن کنتورهای مشترکین برق اظهار کرد: تاکنون مشترکین پولی را برای این منظور پرداخت نکرده‌اند و هزینه از سوی دولت تامین شده است.
وی با بیان این‌که در فاز دوم هوشمند کردن کنتورها پنج میلیون مشترک را شامل می‌شود گفت: این طرح در سراسر کشور اجرا خواهد شد و اولویت با مشترکین سه فاز و پرمصرف است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر درباره تامین هزینه مورد نیاز فاز دوم هوشمند کردن کنتورها توضیح داد: بخشی که مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه‌ای بوده توسط دولت تامین سرمایه می‌شود. قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به وزارت نیرو اجازه داده است که بخشی از هزینه‌های هوشمندسازی کنتورها را از مشترک دریافت کند و مشترک می‌تواند هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کند.
مدقق با تاکید بر این‌که هنوز مشخص نشده چند درصد هزینه باید توسط مشترک پرداخت شود، گفت: مشترکین بخشی که به لوازم اندازه گیری مربوط می‌شود را پرداخت نمی‌کنند اما هزینه‌های هوشمندسازی و مودم باید توسط مشترک پرداخت شود.
وی در ادامه درباره پنج میلیون مشترکی که کنتور آن‌ها باید هوشمند شود توضیح داد: اولویت با تعویض کنتورهای مشترکانی است که از فاز اول باقی مانده‌اند و شامل مشترکان جهان کشاورزی، صنعتی و تجاری می‌شود. بخش بعد شامل مشترکین پرمصرف خانگی است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر به این پاسخ که چند درصد مشترکان خانگی پرمصرف هستند پاسخ داد: هنوز عملکرد تابستان امسال مشترکین مشخص نیست اما بر اساس آمار سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ درصد مشترکین خانگی بالای الگوی مصرف، مصرف دارند. در واقع ۲۹ میلیون مشترک خانگی داریم که سه میلیون آن‌ها پرمصرف محسوب می‌شوند.
به گفته مدقق فاز دوم هوشمندسازی کنتورها طی دو سال اجرا خواهد شد.
مرجع :{تاسیسات نیوز }

***

حذف نظام مهندسی از عرصه ارائه الگوهای نما

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با ابراز خرسندی از اینکه موضوع نما ساختمان ها و منظر شهری اخیرا در راس امور مدیریت شهری قرار گرفته است، گفت: امیدواریم که از مجموعه این اقدامات نتایج خوبی حاصل شود.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، الهام امینی درخصوص نقش سازمان نظام مهندسی تهران در ارائه الگوهای نما افزود: هرچند که سازمان نظام مهندسی تهران را از این عرصه حذف کرده اند و خط کشیده اند، اما از آنجایی که در این سازمان ما به دنبال منفعت عمومی هستیم نه منفعت خصوصی، و پایه های فعالیت ما بر مبنای منفعت عمومی متمرکز شده است، این هدف را پیگیری می کنیم.
وی ادامه داد: همواره دغدغه ما این بوده که اصول مربوط به مدیریت یکپارچه شهری را پیاده کنیم و در این مسیر دست همکاری خود را به سوی مدیریت شهری تهران در مجموعه شورای اسلامی و شهرداری تهران و سایر ارگان های دخیل در این موضوع دراز می کنیم.
این کارشناس شهرسازی با بیان اینکه ما شعار مدیریت یکپارچه شهری را نمی دهیم، بلکه به بحث مدیریت یکپارچه شهری عمل می کنیم، تاکید کرد: ما به صورت یکپارچه و فعالانه در این حوزه وارد خواهیم شد.
امینی یادآور شد: امروز در بخش نمای شهرها از بحث خوانایی غفلت شده و این ناهمخوانی را می توانید در فضاها مشاهده کنید.
وی با انتقاد از بی توجهی به هویت مندی فضاهای شهری ادامه داد: در حال حاضر وقتی به شهرهای ایران نگاه می کنیم، می بینیم که بحث هویت اسلامی در آنها مثل گذشته تبلور نیافته است و شهرها به لحاظ نما و هویت، چندان تفاوتی با همدیگر ندارند.
امینی تاکید کرد: از همه مهمتر این است که ما امروز در شهرهای خود روح مکان و حس مکان را نداریم و اینها مباحثی است که می توان با ورود سازمان نظام مهندسی تهران و متخصصان شهرسازی و معماری که در این حوزه فعالیت می کنند، آنها را مورد توجه قرار داد.
وی ادامه داد: موضوع طراحی شهری به کیفیت عرصه عمومی ساختمان ها می پردازد و هدف اصلی آن منفعت عمومی است تا شهروندان از سکونت در شهرهای دارای هویت لذت ببرند.
عضو علی البدل هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در نهایت گفت: در این راستا در گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی استان تهران جهت همکاری با متخصصان فعال در این حوزه و فعالیت در این حوزه اعلام آمادگی می کنیم.
این مدرس دانشگاه افزود: در این راستا رشته تخصصی طراحی شهری به همین منظور طراحی شده است و ما ضمن اعلام آمادگی در زمینه برای فعالیت در این حوزه، در خدمت مدیریت شهری تهران هستیم.
***

گردشگری در منابع آبی مستلزم فرهنگ‌ سازی است

مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب معتقد است توسعه گردشگری در منابع و تاسیسات آبی اقدام بسیار مثبتی برای پاسداشت بهتر این منابع است اما قبل از آن باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، «اشکان فرخ‌نیا» با بیان این خبر افزود: اینکه برای حفاظت از تاسیسات آبی از ورود آلاینده‌ها، مانع ورود مردم به این محوطه‌ها شویم کار درستی نیست زیرا شاید بتوان مخزن و دریاچه سدها را محصور کرد و مانع ورود آلاینده‌ها شد اما نمی‌توان محیط طبیعی را محصور کرد.
وی ادامه داد: توسعه گردشگری در تاسیسات آبی قدم خوبی است برای آنکه مردم را نسبت به حفظ و نگهداری بهتر از آب و منابع آبی حساس کرد. باید به مردم آموزش داد که اگر مراقب آب و تاسیسات و منابع آبی نباشند و آنها را آلوده سازند این آلودگی در نهایت خود آنها را درگیر خواهد کرد.
فرخ نیا خاطرنشان ساخت: باید به کسانی که می‌خواهند گردشگر تاسیسات و منابع آبی باشند درست رفتار کردن با منابع و تاسیسات آبی و چگونگی گردشگری در این تاسیسات را آموزش داد و حتی کودکان را حساس کرد تا اگر متوجه ورود آلودگی به این تاسیسات شدند خود پیشقدم برای جمع آوری شوند.
مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: این کار از عهده یک وزارتخانه، موسسه پژوهشی، نهاد خاص به تنهایی ساخته نیست زیرا اکنون نزدیک به ۲۰۰ سد بزرگ و تعداد بیشتری سدهای کوچک در کشورمان وجود دارد؛ در این زمینه باید همه دست به دست هم داده و برای فرهنگ‌سازی و نحوه برخورد صحیح با آب و منابع آبی اقدام کرد.
وی افزود: وزارت نیرو باید برای توسعه گردشگری در تاسیسات و منابع آبی و فرهنگ‌سازی، تشکیلات کاملی هم در سطح وزارتخانه و هم در استان‌های کشور ایجاد کند تا حساسیت مردم را افزایش داده و این موضوع به حفظ و نگهداری صحیح تر تاسیسات آبی منجر شود.
فرخ نیا با بیان اینکه وزارت نیرو باید دفترهای استانی را تقویت کرده و نظارت و پایش دقیقی بر عملکردها در خصوص گردشگری منابع و تاسیسات آبی اعمال کند گفت: باید ارزیابی دقیقی هم صورت گیرد و هر جا عملکردها بهتر بود تقدیر و جاهایی که عملکرد درستی مشاهده نشد تنبیه لحاظ شود تا آنکه گردشگری تاسیسات و منابع آبی به بهترین شکل ممکن که حفظ این منابع را هم لحاظ کرده باشد محقق شود.
با ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی، سرمایه‌گذاری برای ایجاد مراکز اقامتی و سکونت‌گاهی در اطراف مخزن سدها و حاشیه رودخانه با طی فرآیندهای قانونی پیش‌بینی شده در این نظام‌نامه میسر شده است.

1    2    3    4    5    6    7    8    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است .