نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


***

شامخ ساختمان به ۶۴ واحد رسید


شامخ ساختمان به ۶۴ واحد رسیدنتایج بررسی های آماری حوزه ساختمان در خردادماه نشان داد که عدد شامخ کل ۶۴.۳۶ بوده که بهبود اندک وضعیت بخش ساختمان در خرداد ۹۹ نسبت به ماه قبل را اعلام می کند.
به گزارش تاسیسات نیوز، با توجه به رکود  فعالیت های ساختمانی در دو ماه نخست سال و رشد آرام  افزایش  فعالیتها در خرداد، شاخص “میزان فعالیت های انجام شده (تولید و یا ارائه خدمات)” نسبت به ماه قبل کمی افزایش یافت.
براین اساس، عدد شامخ کل ۶۴.۳۶ نشان‌دهنده بهبود اندک وضعیت بخش ساختمان در خرداد ۹۹ نسبت به ماه قبل است.
همچنین شاخص های” سرعت انجام سفارشات”، “میزان خرید مواد اولیه” و “میزان بکارگیری نیروی انسانی” ، افزایش میزان شاخص را تجربه کردند.
لازم به اشاره است، صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی، طبق گزارش بانک مرکزی میزان معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران با ۱۰۸۰۰ واحدمسکونی، نسبت به ماه قبل ۴.۷ درصد کاهش یافت. همچنین قیمت مسکن در تهران (به عنوان نمونه اماری بزرگ از کل کشور) با متوسط قیمت ۱۸.۹ میلیون تومان، تورم ماهانه ۱۱.۶درصدی را تجربه کرد. عواملی همچون افزایش نگران کننده نرخ ارز و به تبع آن افزایش انتظارات تورمی، کاهش عرضه مسکن بویژه برای اقشار کم درآمد و نیز تداوم معاملات سوداگرانه، موجب افزایش محسوس قیمت مسکن طی ماه های اخیر بویژه در خرداد ماه شده است.
در بخش تولید و عرضه تجهیزات ساختمانی نیز تحت تاثیر نوسانات ارزی و افزایش بیش از حد قیمت مواد اولیه بویژه در بخش آهن آلات، به تبع آن افزایش دستمزد و کاهش نیروی کار در نتیجه تداوم شیوع ویروس کرونا،  تداوم مشکلات موجود در حوزه واردات مواد اولیه (چه در حوزه راه های مرزی و چه در حوزه ثبت سفارشات و ترخیص از گمرکات) و کاهش قدرت خرید، در فعالیت‌های تولید و خدمات، نه تنها رونق مورد انتظار فعالان برآورده نشد، بلکه نگرانی از ادامه روند موجود در اظهارات آنها مشهود بود.
در بخش های عمرانی نیز کماکان بدلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران توسط کارفرمایان، فعالیت های این بخش همچنان در شرایط رکود به سر می برد.
اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرده که نتیجه آن بصورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود.
***

گاز سرانجام به زاهدان هم رسید
گاز سرانجام به زاهدان هم رسیدمدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان از برداشتن گام‌های پایانی برای تکمیل پروژه گازرسانی به شهر زاهدان خبر داد.
به گزارش تاسیسات نیوز، رضا پنجابی گفت: با اتمام پروژه گازرسانی به شهر زاهدان ۶۵ تا ۷۰ هزار مشترک جدید به مشترکان استان سیستان و بلوچستان افزوده خواهد شد که به این ترتیب تعداد مشترکان گاز طبیعی در استان به ۱۱۳ هزار مشترک خواهد رسید.
وی با اشاره به تداوم عملیات شبکه‌گذاری گاز در سیستان و بلوچستان با وجود شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: شیوع این بیماری خللی در روند توسعه گازرسانی در استان به‌وجود نیاورده و عملیات شبکه‌گذاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد.
پنجابی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در زاهدان، ۴۰ کیلومتر در دلگان، ۲۰ کیلومتر در زابل و ۵ کیلومتر در بزمان انجام شده است.
پنجابی یادآور شد: هم‌زمان با اجرای پروژه گازرسانی در این شهرها، اجرای عملیات گازرسانی در چهار محور صنعتی در ایرانشهر نیز در حال انجام است که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، شاهد صرفه‌جویی اقتصادی ۳۶ میلیون لیتر سوخت مایع خواهیم بود.
به گفته وی، مجموع شبکه‌گذاری انجام شده در کل استان از ابتدای سال تاکنون به ۲۰۰ کیلومتر رسیده که به جذب بیش از ۵۲ هزار مشترک جدید گاز طبیعی انجامیده است.
اجرای بیش از هزار کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در سال ۹۸
وی همچنین با بیان اینکه بیش از هزار کیلومتر شبکه‌گذاری در سال ۹۸ در این استان انجام شده است، گفت: شهرهای بم‌پور، محمدان و سه روستای شهر محمدان در سال گذشته از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند که به جذب ۱۷۰ مشترک جدید در این مناطق منجر شد.
پنجابی تصریح کرد: مشترکان خانگی گاز سال گذشته در شهر زاهدان به ۳۶ هزار مشترک رسید؛ ۲۴۰ واحد تجاری، ۶۰ واحد آموزشی و پرورشی، ۲۵ واحد مذهبی و ۱۲ واحد صنعتی نیز گازدار شدند و طرح گازرسانی به شهرک صنعتی جاده میرجاوه نیز به پایان رسید.
به گفته وی، توسعه شبکه‌گذاری گاز طبیعی در سال ۹۸ در شهر زابل ۷۰ کیلومتر، در شهر خاش ۲۵۰ کیلومتر و در ایرانشهر بالغ بر ۶۰ کیلومتر بوده است.

***

گرمایش تابشی مرکزی

گرمایش تابشی

گرمایش تابشی مرکزی پرتو در محیط‌های مختلف صنعتی، ورزشی، غیرصنعتی که دارای سقف بلند و ارتفاع زیادی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم گرمایشی شامل یک دستگاه مشعل با توان مختلف و باند تابشی است که مشعل خارج از سالن قرار می­‌گیرد و باند تابشی در سالن نصب، و از طریق ساطع کردن امواج الکترو مغناطیسی فضا را گرم می­‌کند و همچنین می‌توان باند را به وسیله تورهای محافظ محصور کرد و عمر باند تابشی را افزایش داد.
این سامانه گرمایش تابشی مرکزی نیاز به لوله‌کشی گاز و کابل‌کشی برق ندارد و این امر موجب کاهش هزینه در بخش انرژی خواهد شد. قابلیت مهم این سامانه انعطاف‌پذیری این سیستم با هر نوع سازه و ساختمان است. هنگام نصب و استفاده می‌توان مشعل را خارج از سالن قرار داد به این صورت گازهای حاصل از احتراق به کمک دودکش به بیرون انتقال می­‌یابد.
محصولات گرمایشی تولید شرکت‌های ایتالیایی SYSTEMA و  STAR PROGETTI هستند.
مزایای استفاده از سامانه گرمایش تابشی مرکزی
کاهش مصرف سوخت و صرفه اقتصادی
قابلیت برنامه‌نویسی، مدیریت پایش
قابلیت انطباق با هر نوع سازه
نصب و نگهداری آسان
حذف موتورخانه
ایمنی بسیار بالا
سلامت محیط
کلیات سامانه گرمایش تابشی مرکزی (Central Unit)
سامانه‌های گرمایش تابشی مرکزی پرتو که برای صنایع بزرگ و فضاهای ورزشی با ارتفاع سقف زیاد گزینه بسیار مناسبی محسوب می­‌شوند، به طور کلی شامل مجموعه احتراق و مجموعه باند تابشی است. در این نوع سامانه مشعل معمولا خارج از سالن نصب شده و باند تابشی با گردش در سالن، فضای آن را از طریق ساطع کردن امواج الکترومغناطیس گرم می­‌کند. ظرفیت حرارتی این نوع مشعل­ها از ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات بوده و با توجه به ظرفیت حرارتی بالا، این سیستم ها می ­توانند جایگزین چندین سیستم با ظرفیت پایین ­تر شده و با کاهش هزینه­ های جانبی از قبیل لوله­ کشی، کابل­ کشی و تابلو برق صرفه‌جویی زیادی را موجب گردند. تصویر زیر شکل کلی سامانه پرتو را نشان می‌­دهد.
شماتیک سامانه گرمایش تابشی مرکزی پرتو
توان گرمایی و شکل ویژه محفظه احتراق سامانه­های مرکزی شرکت اخگرتابش نتایج مثبتی چون بهبود عملکرد فن مکنده و تضمین بازیافت جریان گرمایی با دبی بالغ بر ۴۰۰۰ مترمکعب بر ساعت را موجب می­گردد. این امر کاهش فشار گاز (سوخت) در فرآیند ترکیب هوا و گاز را موجب شده که افزایش بازدهی و کاهش مصرف انرژی را به دنبال دارد. پخش یکنواخت گرما در نتیجه استفاده از لوله‌­های خاص تابشی (متفاوت از لوله‌­های به کار رفته در سامانه‌ های موضعی) نیز افزایش کارایی و توان حداکثری سامانه را تضمین می‌کند.
تصویر زیر نمایشگر ساز و کار احتراق و توزیع گرما در سامانه پرتو است.
ساز و کار احتراق و توزیع گرما در سامانه­ مرکزی
مزایای سامانه گرمایش تابشی مرکزی پرتو
  • کاهش مصرف سوخت و صرفه اقتصادی
سامانه مرکزی شرکت اخگرتابش ضمن بهره ­گیری از الگوی تابشی، به صورت قابل ملاحظه­ ای کاهش مصرف سوخت در مقایسه با سامانه‌های گرمایشی متداول با الگوی گرمایش همرفت را به دنبال دارند. آسایش گرمایی در سامانه مرکزی به واسطه عدم چرخش هوا با سهولت بیشتری حاصل شده و این به معنای مصرف کمتر انرژی است. در یک برآورد کلی، بازده سامانه‌های مرکزی متجاوز از ۹۳ درصد بوده و چنان که در نمودار شماره ۱ نشان داده شده، به ویژه در سالن­ های با ارتفاع سقف زیاد (بیش از ۵ متر) اتلاف انرژی در نتیجه جایگزینی سامانه­‌های مرکزی با سامانه­‌های متداول (عموما همرفتی) به شدت قابل ملاحظه خواهد بود.
درصد کاهش مصرف انرژی سامانه پرتو در مقایسه با سامانه­ های سنتی
نمودار زیر روند بازگشت سرمایه را در نتیجه به کارگیری سامانه مرکزی نشان می­‌دهد. بدین ترتیب ملاحظه می­‌شود که اگرچه هزینه اولیه تجهیز سالن با سامانه مرکزی در مقایسه با سامانه­‌های متداول همرفت بیشتر است، اما کاهش مصرف انرژی در سامانه مرکزی موجب برابر شدن هزینه‌­ها بعد از ۳ سال شده و از آن پس شیب زیاد هزینه تامین انرژی در سامانه­‌های همرفت به شدت از سامانه مرکزی فاصله می‌­گیرد.
روند بازگشت سرمایه
  • قابلیت انطباق با هر نوع سازه
سامانه گرمایش تابشی مرکزی پرتو به سبب قابلیت انعطاف­پذیری بالا برای هر نوع سازه و ساختمان با اشکال غیرمتعارف و یا شرایط خاص ایده‌­آل هستند. انجام محاسبات دقیق به کمک نرم ­افزار طراحی شده توسط شرکت اخگرتابش و نیز مهارت تیم اجرایی شرکت در فرآیند نصب باندهای تابشی، تشکیل چتر گرمایی در مساحتی بین ۲۵ تا ۱۶۰ مترمربع با توانی بین ۵۰ تا ۳۰۰ کیلووات را ممکن می‌­سازد. همچنین این سامانه توانایی انطباق با نیاز مصرف­‌کننده را در نتیجه استفاده از سوخت­‌های گاز طبیعی، LPG و گازوئیل داشته و می‌­تواند در انواع تک لوله یا دو لولهU شکل مورد استفاده قرار گیرد. در تصویر زیر انعطاف­ پذیری خط لوله نشان داده شده است.
  • مدیریت گرمایی و سلامت محیط
چیدمان سامانه پرتو می­‌تواند در نتیجه جهت­‌دهی به امواج تابشی، مدیریت گرمایی مناسب با نیاز مصرف­‌کننده را موجب گردد. بدین ترتیب مصرف انرژی صرفا برحسب نیاز صورت گرفته و از اتلاف سوخت جلوگیری می­‌گردد. حذف چرخش هوا -که ماهیت الگوی گرمایش همرفت در سامانه­ های متداول است- در سامانه مرکزی مانع از پراکندگی گرد و غبار و ذرات معلق گاه خطرناک شده و در نتیجه سلامت محیط کار تضمین می‌شود. در تصویر زیر متمرکز نمودن گرمای تابشی در سامانه مرکزی نشان داده شده است.
چگونگی متمرکزسازی گرمای تابشی در سامانه مرکزی
  • قابلیت برنامه­ نویسی، مدیریت و پایش (Monitoring)
ویژگی منحصر به فرد سامانه پرتو شرکت اخگرتابش، قابلیت تنظیم کارکرد بر مبنای نیازهای خاص مصرف­‌کننده بوده که توسط تیم فنی و طبق تقاضا به عنوان یک امتیاز (Option) به مجموعه اصلی اضافه می­‌گردد. با استفاده از پنل کنترل (Control panel) و سنسورهای تابشی امتیازات زیر مورد انتظار خواهند بود:
شکل منحصر به فرد محفظه احتراق سیستم گرمایش تابشی مرکزی پرتو
برای به حداکثر رساندن تبادلات گرمایی، سامانه پرتو از الگوی خاصی استفاده کرده که در نتیجه آن، گازهای حاصل از احتراق مجددا وارد فن می­‌شوند، به طوری که ۸۰ درصد گازهای تشکیل شده به صورت دائمی داخل محفظه احتراق برگشت داده شده و باز سوزی می­‌شود. بدین ترتیب فرآیند باز- گردش هوای گرم صورت گرفته و در مصرف سوخت صرفه­‌جویی می­‌گردد.
  • باند تابشی
باند تابشی U شکل سیستم گرمایش تابشی مرکزی پرتو که در شکل زیرشامل مجموعه لوله همراه با اتصالات گازبند و مشتمل بر اجزا  و دارای ویژگی­‌های زیر است:
لوله تابشی به قطر خارجی mm ۳۰۰ به طول استاندارد ۶ متر پوشیده شده از رنگ مخصوص مقاوم در برابر حرارت ۸۰۰ درجه سانتی­گراد.
برای ساخت این لوله‌­ها از پرچ­‌های دوگانه (double) استفاده شده که در مقایسه با پرچ­‌های ساده مورد استفاده، بسیار مقاوم‌­تر هستند. این انتخاب در راستای کسب اطمینان از گازبندی اتصالات تحت تنش­‌های حرارتی ضرورت دارد.
اتصالات انبساطی به گونه‌­ای طراحی شده‌اند که افزایش طول لوله ‌ها ناشی از انبساط خطی را تا حد مورد انتظار خنثی می‌سازند. اتصالات یاد شده با الیاف فایبرگلاس نسوز ضخیم و چسب­های حرارتی پوشیده می‌­شوند.
به کمک صفحات فولادی براق یا رفلکتورها (reflector) که بر روی لوله‌­ها قرار می‌‍­گیرند، شار (flux) تابشی جریان یافته به سمت پایین تا ۲۰ درصد افزایش یافته و از این طریق بازدهی دستگاه گرمایش تابشی پرتو ضمن کاهش مصرف انرژی، افزایش می­‌یابد.
بر روی رفلکتورها ورق­‌های عایق قرار گرفته تا مانع از اتلاف انرژی گرمایی از بخش فوقانی باند تابشی شده و بدین ترتیب، فرآیند تابش امواج الکترومغناطیس بیش از پیش تقویت می‌شود.
براکت­های استیل به منظور نگه داشتن لوله­‌ها و رفلکتورها طراحی شده‌­اند. این براکت­ها که توسط زنجیرهای فولادی سایز ۵ آبکاری شده از سقف آویزان شده­‌اند، قابلیت تنظیم ارتفاع باند تابشی را برای کاربر فراهم می‌­سازند.


***

پساب بهشت زهرا کجا می رود؟

معاون نظارت و بهره برداری آب و فاضلاب استان تهران گفت: پساب خروجی بهشت زهرا بالاتر از حد استاندارد است اما با این وجود بازهم پساب این بخش وارد شبکه فاضلاب تهران نمی‌شود.
به گزارش تاسیسات نیوز، محمدرضا کرمی نژاد ، با بیان اینکه بازدیدهای دوره ای از تصفیه‌خانه فاضلاب بهشت زهرا صورت می‌گیرد، اظهار کرد: به تازگی نیز باهدف بازبینی روند خروج پساب اجساد کرونایی بازدیدی با تیم کارشناسی از  سالن‌های تطهیر و تصفیه خانه بهشت‌زهرا انجام شد و تمام ابعاد محیط زیستی و بهداشت این موضوع مورد توجه قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در بازدیدی که صورت گرفت مورد خاصی مشاهده نشد و وضعیت کلر باقی مانده و گندزدایی نیز بسیار عالی بود؛ چراکه میزان کلر باقی‌مانده حدود ۲٫۳ میلی‌گرم در لیتر ثبت شده که بسیار مطلوب است، تصریح کرد: پساب خروجی بهشت زهرا دارای پارامترهای کافی است. طبق اعلام استاندارد باید کلر موجود در اینگونه مجموعه ها حدود ۱٫۲ میلی‌گرم در لیتر باشد اما این عدد در بهشت زهرا تقریبا دو برابر تعریف شده تا هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.
معاون نظارت و بهره برداری آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه در روند بازدید، سیستم به طور کامل چک شد، روند کار تصفیه خانه مناسب بود و مشکل خاصی وجود نداشت، تصریح کرد: به هیچ عنوان پساب بهشت زهرا وارد شبکه فاضلاب تهران نمی شود و در بهشت زهرا یک تصفیه‌خانه تخصصی احداث شده که پساب را به یک پارک در نزدیکی بهشت زهرا برای آبیاری درختان وارد می کند.
کرمی‌نژاد افزود: پس از اینکه موضوع کرونا مطرح شد با بهشت زهرا همکاری کردیم تا مشکلاتشان به ویژه در مسائل زیست محیطی حل شود. در همین راستا مشکلاتی را که در بخشی از تصفیه خانه وجود داشت برطرف کردیم و اکنون تصفیه خانه بهشت زهرا به طور کامل در مدار است. علاوه بر این دستگاه های جدیدتری برای انجام ضدعفونی فراهم کردیم و اکنون تصفیه خانه به خوبی فعالیت می کند.

***

بازگشایی نمایشگاه صنعت تبرید چین بعد از کرونا 


نمایشگاه صنعت تبرید چین
تاسیسات نیوز / سعید سعیدی: نمایشگاه صنعت تبرید ۲۰۲۰ چین که به دلیل اپیدمی کووید ۱۹ به تعویق افتاده بود، قرار است در ماه آگوست در شهر چونگ‌کینگ برگزار شد.
به گزارش تیم ترجمه پایگاه خبری تاسیسات نیوز، به نقل از کولینگ پست، این نمایشگاه ابتدا قرار بود از تاریخ ۸ تا ۱۰ آوریل در شهر ووهان – مرکز شیوع کرونا – برگزار شود، اما بعد از به تعویق افتادن نمایشگاه‌ها به دلیل شیوع کرونا حالا قرار است این نمایشگاه در محل دیگری ۹۰۰ کیلومتر دورتر از ووهان در مرکز نمایشگاه بین‌المللی چونگ‌کینگ از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ آگوست برگزار شود.
برگزارکننده این نمایشگاه با اشاره به رعایت اصول بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه از کرونا در شیوه برگزاری این نمایشگاه گفت: سیاست‌های کنترل و پیشگیری از اپیدمی کرونا در کشور در این نمایشگاه به طور کامل انجام خواهد شد تا رویدادی ایمن، موفقیت‌آمیز و موثر در این دوران حساس اتفاق بیافتد.
پیش‌بینی می‌شود نمایشگاه صنعت تبرید چین بیش از ۶۰ هزار بازدیدکننده را از سراسر جهان به خود جذب کند.

1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است .