نمایندگی هاتماس


Tel : +9831-36272418

Fax : +9831-36273924

info@tahviehiran.com

Telegram : @TAHVIEHIRANCO


***

جزییات کنتورهای هوشمند خانگی
بخشی از فصل دوم اجرای طرح فهام به مشترکان خانگی اختصاص داشته و قرار است مشترکان پرمصرف در سراسر ایران با پرداخت بخشی از هزینه، برای پایش و کنترل میزان مصرف برق به کنتورهای هوشمند مجهز شوند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان طرح ملی تعریف شد، در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آن‌ها هوشمند شود، اما با محدودیت منابع شورای اقتصاد و سازمان مدیریت اعلام کردند که این طرح در فاز نخست با تعویض یک میلیون کنتور و هوشمند شدن آن‌ها کار آغاز شود.
نگرانی از نبود زیرساخت‌ها، بحث بومی شدن و عدم تجربه باعث شد در فاز نخست تعویض یک میلیون کنتور مطرح شود. با این وجود، قرار بود این طرح در سال ۱۳۹۳ به پایان برسد و این یک میلیون کنتور تعویض شود، اما محدودیت منابع مالی باعث شد تنها ۳۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شود که از این ۳۰۰ هزار کنتور، ۲۰ هزار مشترک خانگی و تجاری، ۶۰ هزار مشترک بخش کشاورزی و مابقی مربوط به مشترکان دیماندی بوده‌اند، با جایگزینی کنتورهای هوشمند مشترکان می‌توانند ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه، میزان مصرف خود را بررسی و از آن اطلاع پیدا کنند. بنابراین با نصب کنتورهای هوشمند به‌راحتی می‌توان به مدیریت بار شبکه اقدام کرد.
اجرای طرح فهام برای ۴۰۰ هزار مشترک
در این راستا، طی سال گذشته، ۳۰۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه کنتور هوشمند در ایران نصب شد و تعداد چاه‌های کشاورزی مجهز به این نوع کنتور به ۵۶ هزار چاه رسید. هم‌چنین تمامی چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند طرح فهام تجهیز شدند و امکان پایش آب برداشت شده از چاه‌ها بر اساس انرژی مصرفی از سوی وزارت نیرو فراهم شد.
پیش از این اما اعلام شده بود کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده و قرار بود تا تابستان سال جاری نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش یابد. در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ نیز اجرای طرح فهام پیش‌بینی و بر اساس این قانون وزارت نیرو موظف شده تا برای مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را به صورت اقساطی روی قبوض آن‌ها دریافت کند.
طبق آخرین امار در مرحله نخست اجرای این طرح حدود ۴۰۰ هزار مشترک صنعتی، کشاورزی و تجاری بزرگ به این سامانه مجهز شده‌اند. اجرای این برنامه باعث شده در تابستان امسال بیش از ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف از طریق پایش بار و مدیریت بر مصرف مشترکین بزرگ اعمال شود.
جزییات اجرای فاز دوم طرح فهام
در این باره هادی مدقق با اشاره به فاز نخست هوشمند کردن کنتورهای مشترکین برق اظهار کرد: تاکنون مشترکین پولی را برای این منظور پرداخت نکرده‌اند و هزینه از سوی دولت تامین شده است.
وی با بیان این‌که در فاز دوم هوشمند کردن کنتورها پنج میلیون مشترک را شامل می‌شود گفت: این طرح در سراسر کشور اجرا خواهد شد و اولویت با مشترکین سه فاز و پرمصرف است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر درباره تامین هزینه مورد نیاز فاز دوم هوشمند کردن کنتورها توضیح داد: بخشی که مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه‌ای بوده توسط دولت تامین سرمایه می‌شود. قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به وزارت نیرو اجازه داده است که بخشی از هزینه‌های هوشمندسازی کنتورها را از مشترک دریافت کند و مشترک می‌تواند هزینه را به صورت اقساطی پرداخت کند.
مدقق با تاکید بر این‌که هنوز مشخص نشده چند درصد هزینه باید توسط مشترک پرداخت شود، گفت: مشترکین بخشی که به لوازم اندازه گیری مربوط می‌شود را پرداخت نمی‌کنند اما هزینه‌های هوشمندسازی و مودم باید توسط مشترک پرداخت شود.
وی در ادامه درباره پنج میلیون مشترکی که کنتور آن‌ها باید هوشمند شود توضیح داد: اولویت با تعویض کنتورهای مشترکانی است که از فاز اول باقی مانده‌اند و شامل مشترکان جهان کشاورزی، صنعتی و تجاری می‌شود. بخش بعد شامل مشترکین پرمصرف خانگی است.
مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر به این پاسخ که چند درصد مشترکان خانگی پرمصرف هستند پاسخ داد: هنوز عملکرد تابستان امسال مشترکین مشخص نیست اما بر اساس آمار سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰ درصد مشترکین خانگی بالای الگوی مصرف، مصرف دارند. در واقع ۲۹ میلیون مشترک خانگی داریم که سه میلیون آن‌ها پرمصرف محسوب می‌شوند.
به گفته مدقق فاز دوم هوشمندسازی کنتورها طی دو سال اجرا خواهد شد.
مرجع :{تآسیسات نیوز}

***

وضعیت قرمز چاه‌های غیرمجاز


آمارها حاکی است که سالانه ۵.۵ میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور کسر می‌شود و اکنون کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به ۱۳۴ میلیارد مترمکعب رسیده و این در حالی است که هر سال کمتر از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر داریم.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، بحران آب بر سر سفره‌های زیرزمینی ایران سایه انداخته و آمار و ارقامی که درباره این منابع آبی اعلام می‌شود، چندان خوشایند نیست؛ به طوری‌ که طبق آخرین آمار، تمامی دشت‌های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند. ۴۰۵ دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشداردهنده به نظر می‌رسد.
وضعیت قرمز چاه‌های غیرمجاز
آمار و ارقام مختلفی درباره تعداد چاه‌های غیرمجاز اعلام می‌شود؛ حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد. کل برداشت آب به صورت مجاز، ۴۹ میلیارد مترمکعب و به صورت غیرمجاز ۷.۳ میلیارد مترمکعب است. گفته می‌شود یکی از برنامه‌های وزارت نیرو این است که چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شود، البته از ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز ۲۲۰ هزار چاه زیر ۲۰ متر است و برداشت قابل توجهی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد.
وقتی گفته می‌شود حدود ۴۷۰ هزار حلقه چاه مجاز و حدود ۳۲۰ هزار حلقه غیرمجاز داریم که سالی ۱۳ تا ۱۴ هزار حلقه مسدود می‌شود، یعنی نزدیک به ۲۰ تا ۲۲ سال زمان می‌برد که همه چاه‌های غیرمجاز کشور مسدود شوند.
از میان ۴۸۷ هزار حلقه چاه دارای پروانه بهره‌برداری، حدود ۴۱۶ هزار حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی است. تاکنون برای ۴۸۷ هزار حلقه چاه کشاورزی، شرب، صنعت و خدمات پروانه بهره‌برداری صادر شده است. از این تعداد ۴۱۶ هزار حلقه مربوط به بخش کشاورزی است و عمده‌ تخلیه آب سفره‌های زیرزمینی مربوط به مصارف این بخش است.
طبق آمارهای وزارت نیرو، ۱۱۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز با عمق بیش از ۲۰ متر در کشور وجود دارد. چاه‌های یاد شده با ۵.۵ میلیارد مترمکعب تخلیه از منابع زیرزمینی تاثیر سنگینی بر منابع این بخش دارند و ۸۰ درصد از تخلیه چاه‌های غیرمجاز را به خود اختصاص داده‌اند. در این بین، ۲۰۰ هزار حلقه چاه کم عمق و چاهک غیرمجاز نیز وجود دارند که تخلیه چندانی از منابع آب زیرزمینی ندارند. این چاه‌ها عمدتا از آب‌های سطحی استفاده کرده و آب‌دهی یک لیتر در ثانیه دارند.
افزایش کسری مخازن سفره‌های زیرزمینی
در نخستین روز تابستان سال جاری بود که قاسم تقی‌زاده خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا- در یک نشست خبری اعلام کرد: مخازن سفره‌های زیر زمینی آبی کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارد و این میزان کسری با یکسال بارندگی تأمین نمی‌شوند، زیرا ما حدود ۱۰ سال خشکسالی داشتیم.ما به دلیل بارندگی‌ها ۷۶ میلیارد مترمکعب ورودی آب داشتیم، اما همه این میزان را نتوانستیم نگه داریم.
به گفته وی بخشی به تالاب‌ها و بخشی به دریاها رفته است. مخازن سدها می‌تواند کلاً ۵۰ میلیارد مترمکعب آب نگه دارند که از این میزان ۲۰ درصد آن برای سیلاب‌های احتمالی خالی نگه داشته می‌شود.
آمار ارائه شده توسط تقی‌زاده خامسی طی سه ماه گذشته تغییر یافت و طبق آخرین آمار و به نقل از وزارت نیرو در حال حاضر کسری تجمعی سفره‌های زیرزمینی به ۱۳۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. طبق این آمار ۱۰ هزار روستای کشور هنوز آب پایدار ندارند و شرایط آبی کشور مناسب نیست. مسئولان بر این باورند که در ابتدا باید مصرف را کنترل کنیم و اولویت مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که حدود ۹۰ درصد آب را در اختیار دارد.
***

گردشگری در منابع آبی مستلزم فرهنگ‌ سازی است

مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب معتقد است توسعه گردشگری در منابع و تاسیسات آبی اقدام بسیار مثبتی برای پاسداشت بهتر این منابع است اما قبل از آن باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، «اشکان فرخ‌نیا» با بیان این خبر افزود: اینکه برای حفاظت از تاسیسات آبی از ورود آلاینده‌ها، مانع ورود مردم به این محوطه‌ها شویم کار درستی نیست زیرا شاید بتوان مخزن و دریاچه سدها را محصور کرد و مانع ورود آلاینده‌ها شد اما نمی‌توان محیط طبیعی را محصور کرد.
وی ادامه داد: توسعه گردشگری در تاسیسات آبی قدم خوبی است برای آنکه مردم را نسبت به حفظ و نگهداری بهتر از آب و منابع آبی حساس کرد. باید به مردم آموزش داد که اگر مراقب آب و تاسیسات و منابع آبی نباشند و آنها را آلوده سازند این آلودگی در نهایت خود آنها را درگیر خواهد کرد.
فرخ نیا خاطرنشان ساخت: باید به کسانی که می‌خواهند گردشگر تاسیسات و منابع آبی باشند درست رفتار کردن با منابع و تاسیسات آبی و چگونگی گردشگری در این تاسیسات را آموزش داد و حتی کودکان را حساس کرد تا اگر متوجه ورود آلودگی به این تاسیسات شدند خود پیشقدم برای جمع آوری شوند.
مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو گفت: این کار از عهده یک وزارتخانه، موسسه پژوهشی، نهاد خاص به تنهایی ساخته نیست زیرا اکنون نزدیک به ۲۰۰ سد بزرگ و تعداد بیشتری سدهای کوچک در کشورمان وجود دارد؛ در این زمینه باید همه دست به دست هم داده و برای فرهنگ‌سازی و نحوه برخورد صحیح با آب و منابع آبی اقدام کرد.
وی افزود: وزارت نیرو باید برای توسعه گردشگری در تاسیسات و منابع آبی و فرهنگ‌سازی، تشکیلات کاملی هم در سطح وزارتخانه و هم در استان‌های کشور ایجاد کند تا حساسیت مردم را افزایش داده و این موضوع به حفظ و نگهداری صحیح تر تاسیسات آبی منجر شود.
فرخ نیا با بیان اینکه وزارت نیرو باید دفترهای استانی را تقویت کرده و نظارت و پایش دقیقی بر عملکردها در خصوص گردشگری منابع و تاسیسات آبی اعمال کند گفت: باید ارزیابی دقیقی هم صورت گیرد و هر جا عملکردها بهتر بود تقدیر و جاهایی که عملکرد درستی مشاهده نشد تنبیه لحاظ شود تا آنکه گردشگری تاسیسات و منابع آبی به بهترین شکل ممکن که حفظ این منابع را هم لحاظ کرده باشد محقق شود.
با ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در منابع و تاسیسات آبی، سرمایه‌گذاری برای ایجاد مراکز اقامتی و سکونت‌گاهی در اطراف مخزن سدها و حاشیه رودخانه با طی فرآیندهای قانونی پیش‌بینی شده در این نظام‌نامه میسر شده است.
***

در حال مصرف ۲۵ درصد منابع آب آیندگان هستیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ما در استان حدود ۱۲۵ درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر از ۲۵ درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، محمد علایی  درباره این موضوع گفت: حدود ۷۰ درصد آب شرب شهر مشهد از سد دوستی تامین می‌شود. او ادامه داد: در سال‌های گذشته که بارش‌ها مطلوب نبود آب قابل تنظیم بدست آمده از سد دوستی نیز در حد نرمال نبود، لذا از ابتدای اسفند ماه سال ۹۶ کارگروهی مبنی بر مدیریت منابع آب شرب مشهد بدون درنظر گرفتن سد دوستی با همکاری اداره‌های آبفا تشکیل شد که مطالعات و راهبردهای این طرح، اسفند ۹۷ به پایان رسید و اجرایی شد.
وی افزود: این برنامه به نوع قابل قبولی اجرا شد و هم‌اکنون برای آینده نگری و پیش بینی شرایط کم بارش و خشک سالی‌های آتی آن را حفظ کرده‌ایم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: هم اکنون سد دوستی بالغ بر ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم دارد که حد نرمال آب قابل تنظیم این سد حدود ۶۷۰ میلیون متر مکعب است لذا با وجود افزایش ذخیره آب سد دوستی بازهم باید برنامه‌های مربوط به تعادل بخشی بین منابع آبی را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم سال‌های آتی را با وجود تغییرات اقلیمی را سپری کنیم.
علایی با بیان اینکه تعدادی از چاه‌های آب مستقیم به شبکه آب رسانی متصل هستند، عنوان کرد: بعضی از چاه‌های تامین کننده آب شرب شهر کیفیت خوبی ندارند یا داری املاح معدنی هستند از طرفی آب سدهای ما دارای کیفیت خوبی هستند و باید این دو باهم ترکیب شوند تا در نهایت به کیفیت مطلوبی برسیم.
وی افزود: چاه‌های تامین کننده آب شرب در زمان پیک مصرف در مدار هستند و زمانی که از پیک مصرف خارج می‌شویم باید چاه‌ها خاموش شوند تا مخزن‌ها پرشوند و در زمان پیک مصرف بتوانیم به خوبی مدیریت کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب همواره باید به گونه‌ای باشد که بتوان آینده را در نظر گرفت و با تهدیدهای آینده و تغییر اقلیم‌ها مقابله کرد، همچنین بتوان از این تغییرات بدون هیچ مشکل و تنشی عبور کرد.
علایی تاکید کرد: با وجود بارندگی‌های بسیار خوب در سال جاری و پر بودن مخازن سدهای استان، باز هم در غرب مشهد شاهد ۶۰ سانتی متر نشست خاک هستیم.
وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور، گفت: دیدگاه بنده بر این است که باید در این طرح مطالعات بسیار موشکافانه‌ای با در نظرگرفتن موارد محیط زیستی، پدافند غیرعامل، امنیتی و … صورت گیرد و اگر توانستیم به نتیجه مطلوبی برسیم با اجرای بخش خصوصی این طرح انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: مطالعات مرحله نخست طرح انتقال آب دریایی عمان به سه استان شرقی کشور انجام شده، ۷۵ جلد گزارش به وزارت نیرو ارسال شده و پس از تخصیص آب از دریا می‌توان عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه آغاز شود.
علایی خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب دریای عمان یک پیوست مهم‌تری به نام سازگاری با کم آبی و یا همیاران آب دارد که ما این دو طرح را باهم اجرایی می‌کنیم تا بتوانیم مدیریت مصرف را به خوبی کنترل کنیم.
وی تصریح کرد: در سازمان ملل گفته شده که به میزان ۴۰ درصد از منابع تجدید پذیر می‌توان آب برداشت کرد که در آینده دچار مشکل و بحران نشویم، از طرفی مرز تنش در منابع آبی برداشت ۷۵ درصدی منابع تجدید است که این میزان در کشور حدود ۱۱۵ درصد محاسبه شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تاکید کرد: هدف سازگاری با کم آبی این است که در سال ۱۴۰۵ کسری مخزن صفر است که باید نسبت برداشت آب و آب تنظیمی به یک مقدار متعادل برسد. ما در استان حدود ۱۲۵ درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر ۲۵ درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.
وی با اشاره به اینکه طرح همیاران آب خراسان رضوی به نسبت طرح استان کرمان کامل‌تر است، عنوان کرد: ما برای هر دشت و شهرستان استان یک نسخه آبی متفاوت و متناسب با آن منطقه ایجاد کرده‌ایم و تمامی بخش‌های مرتبط با آب بخصوص کشاورزی و تشکل‌های کشاورزی را دخیل ساختیم.
علایی با اشاره به اینکه با هرگونه چاه‌ غیرمجاز و اضافه برداشت برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: اولین اولویت ما در شرکت آب منطقه‌ای پرکردن چاه‌های غیرمجاز است، همچنین برای چاه‌های مجاز کنتور هوشمند به‌روز تعریف شده که تمامی آن‌ها از شرکت آب منطقه‌ای به طور لحظه‌ای قابل رصد است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی  با بیان اینکه مسئله آب درصورتی قابل است که مسئله تک تک خراسانی‌ها شود، بیان کرد: راه کار برون رفت از مشکلات آبی این است که مردم خود به میدان بیایند و تصمیمات با حضور مردم گرفته شود لذا تا زمانی که آب مسله تک تک مردم به ویژه خراسانی‌ها نشود مشکلی در این خصوص حل نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ۸ کشور دنیا ۶۰ درصد منابع آبی را در اختیار خود دارند، عنوان کرد: سرانه آب در کانادا حدود ۸۶ هزار مترمکعب، ایران ۱۳۰۰ مترمکعب و کویت ۵۰ مترمکعب است از آنجایی که ما در کمربند خشک شمالی کره زمین قرار گرفته‌ایم خوشبختانه شرایط آبی کشور ما به نسبت کشورهای این محدوده بهتر است.
***

مطالعه برای تأمین 17 استان از دریا

مدیریت مصرف انرژی - مطالعه برای تامین آب ١٧ استان از دریا

وزیر نیرو از آغاز مطالعه برای تامین آب شرب ١٧ استان کشور خبر داد و گفت: در نظر داریم در یک نوار صد کیلومتری در جنوب کشور، آب شرب را از طریق دریا تامین کنیم.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، رضا اردکانیان در نشست خبری که امروز برگزار شد، در مورد آخرین وضعیت اجرای طرح تامین آب استان‌های شرقی کشور از طریق دریا گفت: در کشوری که به آب‌های آزاد در شمال و جنوب دسترسی داریم و فناوری نمک زدایی باعث کاهش قیمت تمام شده، شده است، از این امکان برای تامین آب شرب برای امنیت خاطر شهروندان مخصوصا در منابع مرزی نخواهیم گذشت.
وی ادامه داد: زمانی که طرح‌هایی آغاز می‌شود که هم زمانبر است و هم هزینه بر، این مسئولیت بر عهده ما است که بررسی کنیم آیا اجرای چنین طرحی باعث می‌شود در آینده دغدغه تامین آب داشته باشیم یا خیر؟
وزیر نیرو با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در استان‌ها و در سطح ملی، اظهار کرد: در این کارگروه‌ها اساس این است که برنامه‌های مدیریت مصرف انرژی در کنار تامین آب از منابع جدید اجرا شود. در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان طرح‌های مدیریت مصرف تهیه شده و طرح استان خراسان جنوبی در کارگروه ملی تصویب شده است. طرح خراسان رضوی تهیه شده و طرح استان سیستان در حال تدارک است.
اردکانیان ادامه داد:اجرای طرح های مذکور در کنار طرح‌های انتقال و نمک زدایی تصویب خواهند شد. طرحی که در خراسان رضوی تهیه شده در نوبت بررسی است و پیش بینی شده میزان مصرف آب در بخش کشاورزی یک میلیارد و ٨٠ میلیون متر مکعب اصلاح شود.
وی با تاکید بر اینکه طرح‌های انتقال در استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان، بحث انجام نشده ندارد، عنوان کرد: پیش بینی استان‌ها تا افق ١۴٢۵صورت گرفته است.
اردکانیان ادامه داد: هنوز مشخص نیست طرح ها چه زمانی کلنگ زنی شود و این موضوع بستگی به سرمایه‌گذارها دارد.
وی درمورد میزان آبی که به استان خراسان جنوبی اختصاص داده می‌شود توضیح داد: کف و سقفی که برای این استان در نظر گرفته شده ۶٠و ١١٠ میلیون متر مکعب آب شیرین است. اما مجوز تخیصص بیشتر است.
آخرین وضعیت آبرسانی به روستاها
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه طی شش سال گذشته هفت میلیون جمعیت روستایی از شبکه آب سالم و پایدار برخوردار شدند، اظهار کرد: به طور کلی طی این سال‌ها ١٠ هزار و ٢٠٠روستای کشور از آب شرب بهره‌مند شدند و تا پایان سال جاری ١١٢۴ روستای دیگر به این شبکه وصل می‌شوند.
چگونه در تابستان امسال به خاموشی صفر رسیدیم
اردکانیان با اشاره به آغاز برنامه‌ریزی برای تابستان بدون خاموشی در سال ۱۳۹۸، گفت: تابستان سال گذشته در اوج گرما بی‌آبی و بی‌برقی برای تابستان سال ۱۳۹۸ خاموشی صفر را پیش‌بینی کردیم. این در حالی است که پیش‌بینی شده بود ۸۰۰۰ مگاوات کمبود تولید برای تابستان این سال داریم و قرار بود ۳۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف صورت بگیرد و ۵۰۰۰ مگاوات نیز افزایش تولید داشته باشیم.
وی با بیان این‌که از ۵۰۰۰ مگاوات افزایش تولید ۳۲۵۱ مگاوات نیروگاه جدید (۱۵ نیروگاه در ۱۲ استان کشور) به مدار بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: علاوه بر میزان ذکر شده ۵۶۴ مگاوات دیگر بهبود عملکرد در نیروگاه‌ها صورت گرفت به عبارت دیگر راندمان نیروگاه‌های موجود افزایش یافت.
وزیر نیرو در مورد این‌که چرا افزایش تولید ۵۰۰۰ مگاوات محقق نشد، توضیح داد: بحث‌های مربوط به تامین منابع ارزی ما را در تحقق راندمان ۱۰۰ درصد نرساند.
اردکانیان با تاکید بر این‌که پیش‌بینی شده بود سال آبی ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ همانند سال آبی سال ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ باشد، اظهار کرد: این پیش‌بینی صورت نگرفت و هرچند سیلاب خسارات زیادی به همراه داشت، اما باعث شد نیروگاه‌های برق آبی در مدار قرار گیرند.
وی با اشاره به بحث‌های مدیریت مصرف انرژی عنوان کرد: این بحث‌ها در سال‌های قبل در کشور وجود دارد و یکی از موضوعاتی است که وزارت نیرو پای آن ایستاده است. مدیریت مصرف انرژی به معنی فاصله گرفتن از پرمصرفی است.
وزیر نیرو با بیان این‌که برای مدیریت مصرف انرژی در تابستان سال جاری ۱۱ برنامه تدارک دیده شد، گفت: یکی از این برنامه‌ها اصلاح برنامه مصرف صنایع بزرگ بود. امسال میزان انرژی که عرضه شد بیشتر از سال گذشته بود و آنچه که کاهش یافته بود اوج بار بود.
به گفته اردکانیان انرژی تولیدی برای صنایع ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت افزایش پیدا کرد.
وی ادامه داد: همچنین پمپ‌های کشاورزی مدیریت و ساعات اداری برخی استان‌ها در راستای ۱۱ برنامه مذکور اصلاح شد. در اصلاح تعرفه‌ها نیز گام اول برداشته شد و این پیام به جامعه منتقل شد که ادامه مسیر برای افرادی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند ممکن نیست.
صرفه‌جویی ۳۸۷۴ مگاوات در اوج بار
وزیر نیرو با بیان این‌که ۳۸۷۴ مگاوات در اوج بار تابستان امسال صرفه‌جویی صورت گرفت، ادامه داد: به میزانی که صرفه‌جویی شود ظرفیت برای صادرات برق مهیا می‌شود و طرح‌های استان سهمی از صادرات برق خواهند داشت.
اردکانیان افزود: ۳۸۰۰ مگاوات افزایش تولید برق و ۳۸۰۰ مگاوات مدیریت مصرف انرژی در تابستان سال جاری صورت گرفت و باعث شد میزان صادرات به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت در بازه زمانی اول خردادماه تا ۲۰ مردادماه برسد.
متوسط برق صادراتی ۷ سنت است
وی با بیان این‌که برق ۱۷ برابر قیمتی که به مصرف کنندگان داخلی فروخته می‌شود به فروش همسایگان می‌رسد به نرخ برقی که برای استخراج رمزارزها تعیین شده اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه هیات وزیران تعرفه برق مصرفی ماینرها برابر متوسط برق صادراتی است که حدود هفت سنت دلار آمریکا می‌شود.
اوج بار امسال نسبت به سال گذشته تنها یک درصد بود
وزیر نیرو در ادامه با بیان این که در ۱۰ سال قبل از تابستان سال ۱۳۹۷ به طور متوسط رشد بار هر سال ۵.۲۲ درصد بود، اظهار کرد: سال گذشته با اقداماتی که صورت گرفت اوج بار به حدود سه درصد رسید و میزان اوج بار در تابستان ۱۳۹۸ نسبت به تابستان ۱۳۹۷ یک درصد بود.
افتتاح ۷۳ طرح در هفته دولت
وی از افتتاح ۷۳ طرح بزرگ در هفته دولت در ۲۸ استان کشور با اعتباری بیش از ۵۴۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: به طور کلی وزارت نیرو در این هفته ۹۲ طرح با اعتبار ۹۱۰۰ میلیارد تومانی را یا افتتاح می‌کند و یا عملیات اجرایی آن را آغاز خواهد کرد.
بهره‌برداری از ۱۰ سد ملی
اردکانیان ادامه داد: تا پایان امسال ۱۰ سد ملی در ۹ استان، ۲۶ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری زهکشی، ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب و غیره به بهره‌برداری خواهد رسید.
عراق در حال تسویه بدهی خود به ایران است
وی در ادامه با اشاره به صادرات برق به کشورهای همسایه اظهار کرد: یکی از مزیت‌های کشور موقعیت جغرافیایی آن و امکان صادرات برق به کشورهای همسایه است. در شش سال اخیر به طور کلی از منابع دولتی و غیردولتی حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صنعت برق صورت گرفته است.
وزیر نیرو ادامه داد: کشور عراق برای تسویه بدهی خود به ایران در گذشته به دلیل تحریم با مشکلاتی مواجه بود که در سال گذشته طرفین تلاش کردند این مشکلات برطرف شود و بخش قابل توجهی از مطالبات پرداخت شده و باقی‌مانده آن نیز در حال پرداخت است.
به گفته اردکانیان قرارداد سالانه صادرات برق از ایران به عراق و افغانستان نیز تمدید شد.
وضعیت قرمز ۵۹ شهر از نظر تامین آب
وی در ادامه با بیان این‌که ۵۹ شهر از نظر سطح تنش آبی در وضعیت قرمز قرار دارند، توضیح داد: این وضعیت لزوما به کمبود منابع آب بر نمی‌گردد و بخشی از آن ناشی از کمبود تجهیزات است. از ۵۹ شهر، ۲۵ شهر کمبود تولید کمتر از ۲۰ درصد دارند اما مخزن آنها کافی است ۳۴ شهر نیز کمبود تولید بیش از ۲۰ درصد دارند.
به گفته وزیر نیرو رئیس جمهوری موافقت کرده است که ارز مورد نیاز آب شیرین‌کن‌ها با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین شود.
ثبت اطلاعات ۲۸ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی
اردکانیان در ادامه با بیان این‌که سالانه ۱۲ هزار درخت برای تهیه قبوض کاغذی قطع می‌شود، گفت: تاکنون بیش از ۲۸ میلیون مشترک شماره تلفن خود را برای حذف قبوض کاغذی ثبت کرده‌اند. همچنین این قبوض در برخی از استان‌ها به صورت ۱۰۰ درصد حذف شده‌اند.
به گفته وی مشترکان می‌توانند برای حذف قبض، شناسه قبض خود را به شماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ پیامک کنند.
وزیر نیرو ادامه داد: از محل کاغذی که در این راستا صرفه‌جویی می‌شود برای ۱۰۰ هزار دانش‌آموز مناطق محروم وسائل آموزشی تامین خواهد شد.
اقدامات دولت برای پیشگیری از خسارات سیل در لرستان
اردکانیان در ادامه با بیان این‌که در استان لرستان دو کار در برنامه دولت برای پیشگیری از وقوع خسارت سیل قرار دارد، توضیح داد: امور آب وزارت نیرو موظف شدند از وضعیت منابع و مصارف آب در این استان دیدار کرده و بازبینی در این حوزه داشته باشند. قرار است بحث طراحی و احداث سازه‌های جدید یا افزایش تخصیص طراحی‌های موجود مطرح شود تا بتوانیم از سیل‌ها بهره‌برداری کنیم.
وی ادامه داد: همچنین لایحه‌ای به دولت برای مدیریت سیلاب ارائه شد که بخش  قابل توجهی از آن بازبینی قوانین حفظ حریم است. همچنین برای اجرای طرح‌های مهندسی رودخانه بیشترین رقم به لرستان اختصاص داده شد.
آخرین وضعیت نیروگاه سیریک
وزیر نیرو در ادامه با بیان این‌که قرارداد نیروگاه سیریک در سال ۱۳۹۳ بین ایران و روسیه برای دریافت وام به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو امضاء شد، اظهار کرد: شرکت پیمانکار نیز یک شرکت روسی بود که اجرای این قرارداد از آن سال تاکنون به تعویق افتاده و طبق آخرین توافقی که با وزیر انرژی روسیه صورت گرفته حداکثر تا دو ماه دیگر مشخص می‌شود که این پیمانکار پروژه را اجرا خواهد کرد یا خیر.
مرجع:{تاسیسات نیوز}

1    2    3    4    5    6    7    بعدی    

Print Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon
       

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تهویه ایران می باشد.
 استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است .